Menu

Metody oceniania wartości firmy

Po co ustala się ogólną wartość pieniężną firmy. Odpowiedzi jest kilka i wiążą się one najczęściej z dalszym rozwojem marki. Jedynie jedna sytuacja a mianowicie sprzedaż firmy poprzez długi lub straty zmusza nas do określenia ile warta jest nasza działalność. W innych przypadkach takich jak fuzje, przejęcia lub zmiana formy prawnej określamy dzięki temu naszą wartość względem kogoś. Podstawowych metod wyceny przedsiębiorstw jest cztery.Zacznijmy od najbardziej popularnej, czyli majątkowej…

Zacznijmy od najbardziej popularnej, czyli majątkowej. Sama nazwa wskazuje, że chodzi tutaj o łączenie wszystkich wartości pieniężnych i nie tylko w danej firmie. Ta wycena firmy sumuje nasze aktywa finansowe na kontach, sprzęt, jakim dysponujemy a nawet pracowników. Druga metoda polega na obliczaniu przychodów netto przepływów pieniędzy oraz wszelkich aktywności finansowych związanych z naszą działalnością. Trzecia to wyceny przedsiębiorstw na zasadzie porównań. Dochodzi tutaj do porównania firm po podobnej wielkości i tej samej branży, które już wcześniej zostały przebadane i wycenione.


mieszkania na sprzedaż gdańsk – galeria

apartamenty nad morzem sprzedaż

Foto: www.gdanskmiasto.pl

mieszkania na sprzedaż olsztyn

Foto: m.wm.pl

Nie jest to najdokładniejsza metoda jednak daje szybki obraz tego, czego możemy się ostatecznie spodziewać po przeprowadzonej analizie. Najlepsze wyceny przedsiębiorstwa przedstawia czwarta metoda zwana mieszaną. Łączy w sobie najskuteczniejsze punkty trzech poprzednich możliwości analizy. Wyspecjalizowana firma, którą wynajmiemy będzie wiedziała najlepiej jak określić wartość firmy jednak warto mieć pojęcie o tym, w jaki sposób dokonuje się tego typu działań.

mieszkania na sprzedaż gdańsk – tutaj znajdziesz więcej informacji

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cennik walut

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR