Menu

Twój pierwszy fundusz emerytalny

Z pewnością wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że o swojej przyszłej emeryturze warto pomyśleć jeszcze zanim podejmie się swoją pierwszą w życiu pracę. Dlaczego jest to tak ważne. Dzisiaj bowiem nasze składki emerytalne nie trafiają tylko i wyłącznie do ZUS-u. Tam oczywiście należy każdy z nas i specjalnie nie ma się nad czym zastanawiać.Co miesiąc podczas wypłaty nasz…

ofe

Foto: lh4.ggpht.com

Co miesiąc podczas wypłaty nasz pracodawca przelewa po prostu pieniądze na konto ZUS-u, a my nawet nie musimy tego za bardzo kontrolować. Dzisiaj sytuacja się jednak trochę zmieniła, gdyż system emerytalny to trzy osobne filary. Pierwszym pozostał dalej ZUS, ale dalej jest już zupełnie inaczej. Drugi filar emerytalny to Otwarty Fundusz Emerytalny, ale zdecydowanie nie jest to unikalna instytucja.

Na rynku działa bowiem bardzo wiele OFE…

Na rynku działa bowiem bardzo wiele OFE i mamy ogromny wybór. Problem polega jednak na tym, że na pierwszy fundusz emerytalny trzeba się szybko zdecydować. Aż dwa razy do roku jest bowiem przeprowadzane losowanie do którego przydzielane są wszystkie osoby, które nie zdążyły wybrać OFE dla siebie. Jeśli się załapiemy do tej grupy to fundusz zostanie nam przydzielony aż na dwa lata, gdyż dopiero po tym czasie możemy dokonać ewentualnej zmiany.

pierwszy fundusz emerytalny

Foto: www.ofeblog.pl

Warto więc zastanowić się na tym jakie OFE chcemy wybrać jeszcze zanim podejmiemy pierwszą pracę. To dobra decyzja chociażby dlatego, że nie bardzo możemy wybrać termin rozpoczęcia swojej pierwszej pracy, to bardziej przypadek niż plan. Jeśli będziemy mieli pecha to pracę zaczniemy dosłownie na kilka dni przed terminem losowania, a wtedy czasu jest bardzo mało.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cennik walut

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR