Menu

Obowiązki i prawa osoby zawieszajacej dzialalnośc

Jeśli zawieszasz swoją działalność gospodarczą, nie możesz w okresie, który zadeklarowałeś, jako zawieszony osiągać jakichkolwiek dochodów z tytułu prowadzenia działalności, aczkolwiek możesz otrzymywać przelewy, które wynikają z twoich wcześniejszych zobowiązań, możesz także wrzucać sobie w koszty te koszty, które faktycznie musisz ponieść, aby odpowiednio zabezpieczyć majątek firmy.


Nie możesz jednakże wrzucać w koszty prowadzenia działalności kosztów amortyzacji sprzętu używanego w firmie, na przykład samochodu za okres amortyzacji, który jest jednocześnie okresem zawieszonej działalności. Możesz w czasie zawieszenia działalności gospodarczej wyzbywać się majątku firmy, który został wcześniej wprowadzony do ewidencji posiadania. Możesz zostać zwolniony z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenie społeczne, a także chorobowe.

Możesz w pełni z prawem otrzymywać dochody…

Możesz w pełni z prawem otrzymywać dochody takie jak odsetki bankowe od zgromadzonych na lokatach firmowych pieniędzy, ale trzeba od nich oczywiście odprowadzić podatek dochodowy. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest oczywiście regulować zobowiązania, które powstały w momencie sprzed zawieszenia działalności. Wielu przedsiębiorców w czasie zawieszenia działalności zastanawia się nad tym czy warto płacić ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Galeria

ubezpieczenia zdrowotne

Foto: e-makler.com.pl

ubezpieczenie

Foto: planeria.pl

Rozwiązaniem jest płacenie tylko ubezpieczenia zdrowotnego, bez wnoszenia składki na ubezpieczenie społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na odbycie hospitalizacji w szpitalu i prawdopodobnie lepiej jest ponieść taki miesięczny koszt. Ubezpieczenie zdrowotne upoważnia nas także do odbywania bezpłatnych wizyt i lekarzy funkcjonujących w obrębie państwowych szpitali.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cennik walut

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR