Menu

Co to jest bank centralny?

Bank centralny – jest to najprościej mówiąc – główny bank w danym kraju. Bankowi centralnemu podlegają zatem wszystkie inne banki. Jego głównym działaniem jest też dbanie o wartość pieniądza, czyli zapobieganie wystąpieniu zjawiska inflacji. Oprócz tego bank centralny posiada także szeregi innych obowiązków, jak choćby wprowadzaniem i wycofywaniem z obiegu pieniądza, czyli biciem monet i drukowaniem banknotów, wprowadzaniem ich do obiegu, oraz wycofywaniem z niego wszystkich najstarszych monet i banknotów.


bank centralny

Foto: www.lgeringer.pl

Bank centralny przynajmniej w Unii…

Bank centralny przynajmniej w Unii Europejskiej jest całkowicie niezależny. Oznacza to, że nie mają na niego wpływu ani politycy, ani rząd.

Kolejnym ważnym zadaniem tego banku…

Kolejnym ważnym zadaniem tego banku jest ustalanie kursu walut pomiędzy danym krajem, a innymi. Innymi ważnymi czynnościami, jakimi zajmuje się bank centralny jest rozliczanie się z bankami mu podlegającymi, czyli wszystkimi bankami znajdującymi się na terenie danego kraju, z racji tego, że jest on bankiem skarbu państwa, prowadzi on rachunki instytucji państwowych, kasową obsługę budżetu, obsługuje dług publiczny, oraz utrzymuje także rachunki depozytowe państwa.

alior bank opinie

Foto: 2.bp.blogspot.com

W wyjątkowych sytuacjach, takich jak groźba bankructwa danego państwa, bank centralny może udzielić państwu kredytu. Może on to uczynić w postaci zakupu skarbowych papierów wartościowych, lub zwykłego kredytu bezpośredniego. Bank ten zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo systemu bankowego, oraz oddziałuje na politykę kredytową podległych mu banków, czyli wszystkich banków komercyjnych w danym kraju.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cennik walut

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR