Menu

Czym jest podaż pieniądza i jak funkcjonuje

W świecie finansów jest bardzo wiele skomplikowanych pojęć, które są niezbędne by sprawnie się poruszać do tym świecie. Jednym z takich pojęć jest podaż pieniądza, która oznacza ilość pieniędzy obecnych w obrocie na rynku, oprócz pieniędzy podaż pieniądza obejmuje niektóre akcje czy wkłady a’vista.Podaż pieniądza jest też ściśle…

Podaż pieniądza jest też ściśle związana z tym jak wysoka jest inflacja, dlatego też instytucje państwa zajmujące się finansami wykorzystują podaż pieniądza do tego by kontrolować sytuację na rynku finansowym, między innymi poziom inflacji. Państwowe instytucje finansowe korzystają z różnych zabiegów mających na celu kontrolowanie sytuacji finansowej. Podaż pieniądza można zmniejszać, na przykład przez zwiększenie sprzedaży państwowych papierów wartościowych, można również zmniejszyć wysokości kredytów dla banków komercyjnych, innym sposobem na zmniejszenie inflacji jest zmniejszenie rezerw obowiązkowych.


Jest również możliwość zwiększenia podaży poprzez działania…

Jest również możliwość zwiększenia podaży poprzez działania przeciwne, a więc zwiększenie kredytów dla banków komersyjnych przez zmniejszenie stopy redyskontowej, zmniejszenie sprzedaży rządowych papierów wartościowych, można też zwiększyć rezerwy obowiązkowe. Tymi sposobami można mieć pełną kontrolę nad stanem finansów i gospodarką finansową państwa.

podaż pieniądza

Foto: wsercupolska.org

badania rynku

Foto: www.houseofnumbers.pl

słownik pojęć z księgowości

Foto: y.e-static.net

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cennik walut

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR