Menu

Idealny szef

Jak rozpoznać, czy ktoś nadaje się na przywódcę. Czy powinna to być osoba zdecydowana, wymagająca i stanowcza, czy może łagodna, ale charyzmatyczna. Cechy, które w niektórych sytuacjach są przydane, w innych mogą się okazać zupełnie niepożądane. Wybierając odpowiedniego szefa coraz częściej odwołuje się do koncepcji przywództwa sytuacyjnego.


przywództwo sytuacyjne

Foto: www.experto24.pl

Wyobraźmy sobie, że mamy do…

Wyobraźmy sobie, że mamy do zrealizowania bardzo konkretny projekt w grupie. Należy jak najszybciej przedstawić gotowe wyniki, wskaźnik motywacji w grupie jest bardzo nisko, nikt bowiem nie wierzy, że zadanie uda się zrealizować przed dedlinem. Osoba zarządzająca projektem jest niezwykle wymagająca i krytyczna, przypomina członkom grupy, że muszą jak najszybciej wywiązać się z zadania i bez przerwy odrzuca propozycję projektów.

przywództwo sytuacyjne

Foto: szkoleniafocus.pl

Tymczasem pracownicy potrzebują w tym momencie innego rodzaju motywacji, muszą uwierzyć, że im się uda. Potrzebują szefa, który przypomni im o wszystkich sukcesach, jakie osiągnęli do tej pory jako drużyna. Muszą też widzieć, jak małymi kroczkami zbliżają się do celu. Wymagający szef, który być może w innych sytuacjach motywował ich do pracy, tym razem się nie sprawdza. Dlatego tak ważne jest przywództwo sytuacyjne, czyli dostosowane do danej sytuacji.

przywództwo sytuacyjne

Foto: manager.nf.pl

Osoba, która rozumie istotę takiego typu zarządzania nie będzie uparcie tkwić w sowim niezmiennym sposobie pracy, lecz elastycznie dostosuje się do potrzeb grupy i wymogów sytuacji. Oczywiście, żeby się do nich dostosować musi je najpierw trafnie rozpoznać. Uważna obserwacja i refleksja nad tym, co dzieje się w grupie to pierwszy krok do idealnego sprawowania przywództwa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cennik walut

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
EUR - Euro
Wykres kursu waluty EUR